Grass Catcher
GC-STT/SCZ-61V Blower Housing Assembly Parts Diagram
  • Title
1
Scag 04067-07
Pin, Ring 2-1/4" Long
(Superseded to 04067-10)
In Stock, only 2 left!
0
Scag 481547
Lanyard, Deck Height Pin
In Stock, only 4 left!
0
Nut, Serr. Flange 1/4-20
In Stock, Qty 10
Bolt, Hex Head 1/4-20 x 1-1/4"
In Stock, Qty 10
Decal, Blower
Not available
6
Decal, Rotating Blower
Not available
7
Grip, Blower Lever
In Stock, only 2 left!
Cap, Square
Usually ships in 2-12 days
Nut, Push On 3/8 Thread
In Stock, only 1 left!
Lock Nut, 3/8-16
In Stock, Qty 20+
Flatwasher, 3/8-.391 x .938 x .105
In Stock, Qty 20+
Spacer
In Stock, Qty 8
Pulley, Idler 3-1/2" Dia. - 52"
In Stock, Qty 6
Pulley, Idler 4" Dia. - 61"
Usually ships in 2-12 days
Nut, Elastic Stop 3/8-16
Lockwasher, 3/8-16
Plate, Catcher Mounting
Bolt, Carr. 3/8-16 x 1-1/2"
In Stock, only 4 left!
Bolt, Hex Head 3/8-16 x 3" - 52"
Bolt, Hex Head 3/8-16 x 3-1/2"
In Stock, only 1 left!
Bolt, Hex Head 3/8-16 x 1-3/4"
Idler Arm Assembly - 61"
Belt, GC-STT-61V
Pulley, 3-1/2" O.D., GC-STC
Washer, 3/8 Hardened
Pivot, Idler - 61"
In Stock, only 3 left!
Decal, Belt Cover
Nut, Serr. Flange 3/8-16
Bolt, Hex Head 3/8-16 x 1-1/2 Gr. 8
Decal, Danger
30
Blower Housing Weldment w/Decals
Bolt, Carr. 5/16-18 x 3/4" Gr. 5
Key, 1/4 x 1/4 x 1-1/2"
In Stock, Qty 5
Fan Weldment
Bearing Assembly
Nut, Elastic Stop 5/16-18
Blower Housing Assembly, GC-STT
Cover, Blower Housing
Clamp, 8-5/8" Max Dia.
Hose, 8.00" Dia. x 60.50" Long
Pulley, 4-3/4" O.D. - 1" Bore
In Stock, Qty 5
Set Screw, 5/16-18 x 3/8"
In Stock, only 3 left!
Frame, Blower Mount
Spring, Main Drive
Spacer
Adapter w/Strap
Receiver Weldment, Mount Post - 61"