LT 160H42GBV2 (84595) - Snapper 42" Lawn Tractor, 16hp Hood, Bumper, Headlights & Components Parts Diagram
42" Lawn Tractor, 16hp
Hood, Bumper, Headlights & Components Parts Diagram
  • Title
1A
Snapper 7063298
HOOD, Mozart (with Scoop) (Models: LT160H42GBV2 & LT180H48GBV2)
(Superseded to 7063298YP)
Note: Was 26406 or 61383
Usually ships in 2-12 days
0
1B
Snapper 7024471
HOOD, Mozart (Model: LT160H42GBV)
(Superseded to 7063298YP)
Usually ships in 2-12 days
0
ROD, Hood Support
LATCH, Spring
SCREW, 1/4-20 x 5/8" Truss Head, Torx
(Superseded to 7090999FS)
NUT, 1/4-20 Hex Nyloc
(Superseded to 703232)
In Stock, Qty 20+
DECAL, SNAPPER, 8" Molded Logo