Snapper 1935255SM  Speed Nut, 5/16-18 L
Snapper 1935255SM
Speed Nut, 5/16-18 L
(Superseded to )
3.90 in.
2.55 in.
0.75 in.
0.02 lbs.
In Stock, Qty 8
0
Models that Use this Part
Your part was not found on any models.
  • If you feel this is in error or desire further assistance, please call us!
10287E (1694603) - Snapper 28" Snow Thrower, 10hp (2005)
Engine and Frame Group
105287E (1694855) - Snapper 28" Snow Thrower, 10.5hp (2006)
Engine and Frame Group
11327E (1694604) - Snapper 32" Snow Thrower, 11hp (2005)
115327E (1694857) - Snapper 32" Snow Thrower, 11.5hp (2006)
12387E (1694605) - Snapper 38" Snow Thrower, 12hp (2005)
13387E (1694859) - Snapper 38" Snow Thrower, 13hp (2006)
150Z (ESC 20420) (2690716) - Snapper 42" Zero-Turn Mower, 20hp
Frame, Body & Seat Group
150Z (EZT 18542 BVE) (2690621) - Snapper 42" Zero-Turn Mower, 18.5hp
Frame, Body & Seat Group
150Z (ZT 2042 BVE) (2690645-00) - Snapper 42" Zero-Turn Mower, 20hp
150Z (ZT 2450) (2690647-00) - Snapper 50" Zero-Turn Mower, 24hp
1694508 - Snapper Mulch Kit for 54" Mower
Mulcher Kit
1696447-00 - Snapper Turbo Collection System for 48" FAB Mower Deck
Turbo Mounting Group (2991436)
1696468-00 - Snapper Turbo Collection System for 61" FAB Mower Deck
Mounting Group (5303619)
1696626-00 - Snapper Turbo Collection System for 52" Fab Mower
Mounting Group (2991897)
1696750-00 - Snapper Turbo Collection System for 48" FAB Mower Deck
Turbo Mounting Group
1696750A-00 - Snapper Turbo Collection System for 48" FAB Mower Deck
Turbo Mounting Group
1696768-00 - Snapper Turbo Collection System for 52" Fab Mower
1696768A-00 - Snapper Turbo Collection System for 52" Fab Mower
200Z (ZT 1842) (2691136-00) - Snapper 42" Zero-Turn Mower, 18hp
Engine Group
200Z (ZT 2042) (2691135-00) - Snapper 42" Zero-Turn Mower, 20hp
Engine Group
200Z (ZT 21546) (2691137-00) - Snapper 46" Zero-Turn Mower, 21.5hp
200Z (ZT 2246) (2691032-00) - Snapper 46" Zero-Turn Mower, 22hp
200Z (ZT 2246) (2691032-01) - Snapper 46" Zero-Turn Mower, 22hp
285Z (EZT 2042) (2691043-00) - Snapper 42" Zero-Turn Mower, 20hp
Engine Group, Intek EXP
285Z (EZT 2042) (2691043-01) - Snapper 42" Zero-Turn Mower, 20hp